"Pro Historia-díj"

„Ha hajót akarsz építeni, talán nem is az a legfontosabb, hogy összegyűjtsd a mérnököket és a hajóácsokat, hanem, hogy felébreszd a vágyat a végtelen után.” Antoine de Saint-Exupéry

Exupéry ezen soraira a tanárok gyakran emlékeztetik egymást, hogy tantárgyaiknak ne csak a szorosan vett tananyagára koncentráljanak, hanem igyekezzenek az iránta való érdeklődés felkeltését is elérni. Azonban, most nem ezért idéztük e sorokat:

Azon diákok előtt szeretnénk tisztelegni, akik inspirálták tanáraikat, lelkesedésükkel, érdeklődésükkel, kérdéseikkel, versenyeken való részvételükkel és eredményeikkel ösztönözték őket, hogy még jobban próbálják tudásukat átadni, tanítani. Nevük és emlékük így örökre beíródik a gimnázium történelmének lapjaira, és kiérdemelték a Dabasi Táncsics Gimnázium történelem munkaközössége által alapított „Pro Histora” díjat.

„Pro Lingua-díj”

A tantestület angol és német nyelvi munkaközössége a 2010/2011-es tanévben megalapította szakmai elismerését, a „Pro Lingua”-díjat, amelyet a szaktanárok azoknak a tanulónak ítélnek oda, akik gimnáziumi tanulmányaik alatt az idegennyelv-tanulás terén kiemelkedtek szorgalmukkal, több nyelvvizsgát is szereztek, vagy a kötelező két nyelv mellett egy harmadik nyelvet is magas szinten elsajátítottak.

„Szent-Györgyi Albert-díj”

A2011/2012-es tanévben alapította a természettudományi munkaközösség. Az a végzős diák kaphatja, aki a gimnáziumi tanulmányai alatt kimagasló versenyeredménnyel (országos tanulmányi verseny döntőse), tudományos munkával rendelkezik a kémia és/vagy biológia területén. Odaítéléséről az aktuális kémia, biológia munkacsoport dönt.

„Kiváló SportEMBER-díj”

Az ókori görögök nem véletlenül tisztelték félistenként az olimpiai győzteseket, és nem véletlenül a helyezték a legnagyobb sporteseményüket, az olimpiai játékokat is a lehető legközelebb az istenek világához. 

A sport értékeire, az állhatatosságra, a szabályok betartására, a tisztességre, a szorgalomra, az alázatra a mindennapokban is nagy szükség van. Nem nélkülözhetjük ezeket sem az iskolában, sem a munkahelyen, sem pedig a magánéletben. Ezért alapította meg a Táncsics Mihály Gimnázium testnevelési munkaközössége 2010-ben a „Kiváló SportEmber” díjat.

A díjat az osztályfőnökök és a testnevelési munkaközösség javaslatai alapján a ballagáson azok a végzős diákok kaphatják, akik diákolimpia versenyeken országos eredménnyel, vagy saját sportágukban nemzetközi eredménnyel, vagy válogatottsággal rendelkeznek. A hétköznapokban mind sportteljesítményükkel mind pedig egész jellemükkel a sport értékeit képviselték, valamint jó tanulmányi eredménnyel rendelkeznek és így bizonyultak a legkiválóbbnak.

„Arany Kocka-díj”

Az informatika világában az igazi megszállottakat, szakmájuk legelmélyültebb ismerőit „Kockának” vagy Kockafejűnek nevezik. Ezért, az informatika munkaközösség által alapított, az iskola legjobb végzős informatikusának járó elismerést „Arany Kocka” Díjnak nevezte el. A díj átadására a ballagáson kerül sor, idén első alkalommal. A díjazott tanuló nemcsak kiváló ismerője szakterületének, de tudását az iskola javára is kamatoztatta, magas szintű felhasználói ismereteit megyei és országos versenyeken való részvételével és eredményeivel is bizonyította.

„ArtifexNovus – Új Művész-díj”

„A Lélek gyümölcse pedig: szeretet, öröm, békesség, türelem, szívesség, jóság, hűség, szelídség, önmegtartóztatás.”

(Pál levele a Galatákhoz 5:22)

A tehetség az intelligencia egyik formája, de csak kiindulópont. A Dabasi Táncsics Mihály Gimnázium Új Művésze örömet és büszkeséget szerzett előadásaival iskolánk minden tagjának, készségesen segítette mások művészi produkcióját. Az „ArtifexNovus” díjban az részesül, aki tehetségét a lélek gyümölcsfájaként ápolta. Energiát, időt nem sajnálva gondozta, érlelte.

"Bolyai Farkas-díj"

"Bizonyos dolgoknak mintegy megvan a maguk korszaka, amikor különböző helyeken egy időben fedeztetnek fel, amint tavaszkor az ibolyák mindenütt kikelnek, ahol csak süt a Nap."    (Bolyai Farkas)

A 2014/2015 tanévben, a Táncsics Mihály Gimnázium 50. jubileumi évében, a matematika munkaközösség megalapította a Bolyai Farkas Díjat. A díjat Bolyai Farkasról, Bolyai János édesapjáról neveztük el, aki az egyik legnagyobb magyar matematikus. A sokoldalú tudós a matematika mellett más tudományterületekkel illetve művészetekkel is foglalkozott, és gyakorlati téren is tevékenykedett.

A díjat szaktanáraink azoknak a tanulónak ítélhetik oda, akik gimnáziumi tanulmányaik alatt a matematika terén kiemelkedtek szorgalmukkal, munkájuk, eredményeik alapján a tantárgyhoz alázattal és szeretettel viszonyulnak, valamint országos és/vagy nemzetközi szakmai-, versenyeredményei vannak.

"Balogh János-díj"

"Az egész föld egyre gyarapodó ifjúságából kell összekovácsolódnia annak a természet- és környezetformáló erőnek, amely az emberi szellem képességeinek legjavát a megsebzett bolygó megmentésére, meggyógyítására fordítja.”(Balogh János Széchenyi-díjas akadémikus)

Gimnáziumunk természettudományos munkaközössége a 2017/18-as tanévben alapította a díjat, amit Balogh János Kossuth- és Széchenyi-díjas magyar ökológusról neveztük el. Világhírű tudósunk a hazai életközösségek tanulmányozása mellett a Föld fontos ökológiai problémáival is foglalkozott. Tudományos munkássága mellett minden alkalmat megragadott, hogy felhívja a figyelmet az élő bolygónkat veszélyeztető problémákra, az erdők, a vizek, a levegő védelmére. Rendkívül népszerű volt „A Napsugár nyomában” című TV-filmsorozata.

A díjat a munkaközösség javaslata alapján olyan tanuló kaphatja meg, aki gimnáziumi tanulmányai alatt a biológia vagy a földrajz tantárgyban kiemelkedett szorgalmával, a tantárgyhoz tartozó témákban önálló munkát, esetleg kutatást is folytatott, valamint országos tanulmányi versenyeken (pl. OKTV) kiemelkedő eredményt ért el.

„Táncsics Aranycsapat díj”

„A tehetség nyeri a meccset, de a csapatmunka és az értelem nyeri a bajnokságot.”
/Michael Jeffrey Jordan/

A 2017/2018-as tanévben a Testnevelés és Művészetek munkaközösség megalapította a „Táncsics Aranycsapat díjat”, melyet azok a végzős diákok kaphatják, akik a gimnáziumi tanulmányaik alatt minimum két különböző Diákolimpia csapatsportban országos döntőn szerepeltek.

„Csöndes növekedés”-díj

Elérni díjakat, eredményeket országos versenyeken hatalmas dolog. A meglévő tehetség mellett komoly munka és kitartás eredménye. Mindenképpen megbecsülést érdemel.

Ám létezik e mellett egy másik típusú munka is, ami a lélek mércéjével nézve legalább ennyire hatalmas: az, amikor az ember csöndben önmaga fölé növekedik. Amikor az élet teremtette vagy egyszerűen csak emberi mivoltunkból fakadóan bennünk rejlő akadályokat a lélek csöndes, sokszor a világ szeme elől eltakart, nem látványos, de hatalmas belső munkával meghaladja, legyőzi.

Ilyen munkát jelent dolgozni például nehezebb életkörülmények között. Ilyen munkát jelent dolgozni betegségben. Ilyen munkát jelent tizedeket, sőt egész osztályzatot vagy osztályzatokat javítani korábban elért eredményeinken.

Ez a munka, ez a növekedés nagyon mélyen kapcsolódik az élet lényegéhez, csodájához. Hiszen ezt teszi körülöttünk a természet is: tél végén, kora tavasszal szinte észrevétlenül növekedni kezdenek, majd titkos, mégis hatalmas belső erővel kifakadnak a rügyek, és virágba, zöldbe borul minden. És mi állunk, hogy tavasz van. Tavasz, ami nagyon nagy belső munkával – és egészen csöndben történt. És megújítja az életet.

Ezért azt a díjat, amit most ezen gondolatok mentén átadunk, „Csöndes növekedés”-díjnak neveztük el – és az idei tanévben nevelőtestületünk a gimnázium alábbi végzős diákjainak adományozza:

szofon3

epitsuntortenelmez

madarlatta

mezesmadzag

oveges

hat3

tehetsegpont

okoiskola

 

BGA/6678/6/2018 14. Szent László Néptánctábor megrendezésének támogatása

tanctabor